Za prameny

mountain-hiVždy jsme brali potoky a řeky okolo nás jako samozřejmost. Ale kde se vlastně berou? Co jim dává tu sílu přenášet kameny, rovnat zakroucená koryta a živit úrodu? Kde to všechno začíná ? Právě prameny našich okolních řek a potoků se vydáme hledat.

Půjdeme vstříc dobrodružstvím, která nás na těchto cestách čekají. Projdeme zalesněné svahy, vyšlapané stezky, rozmáčená pole a také koryta toků, než najdeme místo, odkud voda vyvěrá ze země. Jak v létě, tak v zimě.

 

 

PRAMEN BEČVY

Proběhlo: 19.12.2015

Účast: Petr, Hanka, Marky, Miky, Janča, Tim

Z deníku:

Dne 19.12.2015 se stalo něco velkého. V historii hodslavské mládeže se ten mlhavý a uplakaný den zapsal jako začátek legendární série dobývání pramenů řek. Na úvod naplánoval Tim výlet k pramenům hned čtyř významných řek. Byly to tyto tři: Vsetínská a Rožnovská Bečva. Ano, Bečva, ten životadárný veletok zařezávající se do valašských údolí, aby se pak u Troubek smísila s Moravou. Vlastně se spíše Morava vlévá do Bečvy, takže si dovolím tvrdit, že název řeky po soutoku je trochu nefér, ale zároveň chápu, že Morava zní tak nějak reprezentativněji. Takže oukej...

Už cestou vznikl mezi námi spor, která Bečva je vlastně lepší. Hádka se vyostřovala, bitka byla naspadnutí, když v tom nás autobus vyplivl na Bumbálce. Veškeré diskuze tam náhle utichly, protože všichni ztratili dech. Ne že by to sedlo bylo tak vysoko položené, abychom pocítili řidší vzduch a méně kyslíku, ale zjistili jsme, že mraky a mlha, které vytvářely depresivní počasí v našem startovacím bodě, jsou usazené v údolích a my jsme se mohli kochat hluboce modrou oblohou a inverzními panoramaty. Po chvíli kochání zazněl jasný pokyn: „Musíme vyrazit!“ Tim nás vedl svižně na první vrcholovou prémii, kterou byl kopec Trojačka (938 m.n.m.). Po krátkém krasobruslařském tréninku na starých hraničních kamenech jsme seběhli k pramenu Vsetínské (té lepší!) Bečvy. Pak jsme přes Čarták (953 m.n.m.) se zavřenou rozhlednou a Třeštík přišli pod Vysokou, kde jsme vykonali náročný řetězy zajištěný exponovaný sestup a výstup k prameni Rožnovské Bečvy. I já musím připustit, že tento pramen je vydatnější a celkově více cool než ten vsetínský. Na Vysoké (10 na 5 m.n.m.) jsme si trochu poškádlili žaludky různorodými svačinami a pak jsme vyrazili ze značky kolmo dolů. I tento úsek cesty byl moc hezký. Divokým lesem, cestou necestou, Valašskými pasekami a loukami jsme sestoupili k parkovišti, kde jsme ráno nechali auta. Protože bylo docela málo hodin, rozhodli jsme se ještě zajet na Pustevny. Doufali jsme, že tam budou ještě lepší výhledy, ale mraky žel natolik postoupili, že jsme viděli tak akorát do Frenštátu… Nevadí. Jeden ze zlatých hřebů výletu byl ještě před námi, žel Marki, Hanuša a Janča to už zabalily a vydaly se domů (nechápu). Miky, Tim a já jsme dojeli do ValMezu a navštívili jsme armádní výprodej! Yes!

Petr

Klikni pro zobrazení/skrytí celého textu

 

ostravice_mapa

PRAMEN OSTRAVICE

Řeka Ostravice protéká obcemi Ostravice, Frýdlantem nad Ostravicí, Frýdkem Místkem a Ostravou. Poté se vlévá do Odry. U Ostravice je na této řece vybudována vodní nádrž Šance. Stejně jako Bečva se i Ostravice skládá ze dvou hlavních přítoků, Bílé a Černé Ostravice. Cílem našeho výšlapu bude najít pramen Černé Ostravice. Bílá Ostravice pramenní kousek od Čartáku, kde jsme byli posledně.Trasa: Opět pojedeme auty, aby to bylo rychlejší, do vesnice Staré Hamry - Černá a odtud se vydáme pěšky, po zelené, proti proudu řeky až na vrchol Súľov (903mnm). Zde si prohlídneme pramen Černé Ostravice a také se dozvíme nějaké informace. Zde je i chata, takže si můžeme dát polévku. Nebo tradičně něco uvařit :-). Odtud se vydáme po hřebeni, po naučné stezce Gruň - Bílý Kříž. Na tomto úseku je mnoho výhledů, tak doufám že bude hezké počasí. Na Gruni sejdeme a vydáme se po žluté a modré přes Janikulu zpět do Starých Hamrů.

Trasa měří asi 20km. Předpokládaný čas pro tuto trasu je 6 hodin, a včetně cesty autem je to 8 hodin tam a zpět.

 

Plánované toky:Odra

Moravice

Zrzávka - skutečný pramen

Jičínka

 

 

Posted in Akce pro rok 2015, Schůzky.